ДАЙДЖЕСТ ПОДІЙ 2022 РОКУ ГАРАНТОВАНОГО ПОКУПЦЯ



ДП «Гарантований покупець» вже активно працює у новому році, перед фахівцями стоїть багато викликів та задач. Проте, завжди корисно аналізувати свою попередню діяльність та підбивати підсумки минулого. Тому пропонуємо вашій увазі  дайджест основних подій 2022 року.

2022 рік був складним перш за все через початок повномасштабного вторгнення, паніку, хаос та небезпечні умови для роботи, але навіть попри це, команді гарантованого покупця вдалося знайти вихід з деяких кризових ситуацій, вирішити нагальні проблеми та досягти поставлених цілей. «Результат у будь-яких умовах» – головний девіз команди держпідприємства у 2022 році.

100% оплата боргів за 2020 та 99 % за 2021 роки.

Протягом тривалого часу проводилась активна робота над можливістю погашення давніх боргів перед «зеленою» генерацією. До початку повномасштабної війни вдалося вирішити невизначену ситуацію з виплатами виробникам з відновлювальних джерел енергії за 2020 рік та повністю фіналізувати розрахунки за електроенергію, яку держпідприємство придбало у тому ж році у виробників за «зеленим» тарифом. Рівень оплати чистої електроенергії за кожен місяць 2020 року досягнув довгоочікуваної позначки у 100 %.

Щодо 2021 року, то станом на 17 січня 2023 року підприємством було сплачено виробникам за «зеленим» тарифом 99 % коштів. Цьому сприяло зокрема підписання актів з НЕК «Укренерго», а  також отримання коштів з додаткового джерела доходу – від продажу пропускної спроможності міждержавного перетину від НЕК «Укренерго».

Щодо виплат у 2022 році, то держпідприємству вдалося підвищити розрахунки з 20 % у березні, до 98 % у грудні. Збільшити відсоток виплат виробникам за «зеленим» тарифом вдалося зокрема і завдяки успішній торгівельній діяльності підприємства.

Якщо подивитися на 2020, 2021 та 2022 роки, то кількість «зелених» аукціонів, які провів гарантований покупець, дуже відрізняється. У 2020 – це 10 аукціонів, у 2021 – 40, та у 2022 році – 105. Ця статистика свідчить про те, що фахівці держпідприємства шукали багато варіантів, тестували різні продукти, щоб задовольнити потреби якомога більшої кількості покупців. У минулому році було змінено підхід, орієнтуючись максимально залучити до участі на аукціонах маленьких та середніх гравців, щоб вийти на більш менш довоєнні показники продажів. І це практично вдалося. На «зелених» аукціонах за 2021 рік гарантований покупець продав електричної енергії на 9,1 млрд грн, а у 2022 – на 8,8 млрд грн. Завдяки плідній роботі кількість переможців на «зелених» аукціонах збільшилась з 384 у 2021 році до 942 у 2022 році. Було укладено 1605 двосторонніх угод у 2022, при тому, що у 2021 їх було 666.

Організація роботи підприємства в умовах війни

Як і більшість компаній держпідприємство після 24 лютого 2022 зіткнулося зі значними проблемами у виконанні належних робочих задач під час війни. Треба було оперативно організувати безпечні умови для команди та продублювати всі бізнес процеси на випадок атаки з боку ворога, налагодити взаємодію з іншими енергетичними підприємствами в нових умовах.  Завдяки злагодженим діям колективу підприємства та допомозі іноземних партнерів вдалося організувати часткову релокацію персоналу з розподіленням на два дублюючих один одного офіси, що сприяло сумлінному виконанню співробітниками покладених задач навіть в період тривалих обстрілів Києва та інших регіонів.

Виконання фінансової моделі ПСО в рамках початку  повномасштабної війни

Одним з найважливіших напрямків роботи в умовах воєнного стану в країні вважаємо виконання ПСО в частині покриття необхідних обсягів електричної енергії для потреб населення в перші місяці війни. Було докладено максимум зусиль для того, щоб виконувати спеціальні обов'язки, які було покладено на підприємство для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку, затверджені постановою КМУ від 05.06.2019. №483.

Серед очевидних проблем – це те, що у березні держпідприємство працювало майже всліпу, дані обліку приходили з затримками, не було постійного зв’язку з частиною енергетичних підприємств, на території яких йшли бойові дії.

У перервах між обстрілами, незважаючи на небезпеку, співробітники постачальників універсальних послуг з різних міст України надавали всю необхідну в рамках ПСО інформацію.

Спеціалісти гарантованого покупця у тісній взаємодії з постачальниками універсальних послуг та налагодженій комунікації навіть під час обстрілів змогли зробити все, щоб забезпечити населення доступною електроенергією.

Також для створення підтримки та надання додаткової допомоги постачальникам універсальних послуг, для можливості покриття ними обсягів, необхідних для потреб населення, в період особливого періоду було розроблено наказ Міненерго від 21.03.2022 № 132, який дав змогу оптимізувати отримання додаткових обсягів.

Крім того, для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки протягом дії воєнного стану та відповідно до статті 62 Закону України «Про ринок електричної енергії», на учасників ринку електричної енергії тимчасово були покладені спеціальні обов'язки. Порядок виконання таких тимчасових спеціальних обов'язків затверджено постановою КМУ від 07.07.2022 №775. Зазначений порядок передбачає спрямування коштів, які отримує ДП «Гарантований покупець» від експортерів електричної енергії за надання послуги із забезпечення безпеки постачання електричної енергії, на оплату послуг постачальників універсальних послуг, що надаються гарантованому покупцю відповідно до вимог ПСО, затверджених постановою КМУ від 05.06.2019 №483.

Однак, внаслідок терористичних масованих ракетних ударів рф по енергетичній інфраструктурі України, у зв'язку з чим виник гострий дефіцит електричної енергії в Об'єднаній енергосистемі України, з 11 жовтня 2022 року експорт електричної енергії було припинено.

Врегулювання взаємної заборгованості та взаєморозрахунків між ДП «Гарантований покупець» та НАЕК «Енергоатом»

Завдяки підтримці Міністерства енергетики України та у тісній співпраці НАЕК «Енергоатом» з ДП «Гарантований покупець» у минулому році нарешті було вирішено проблемне питання щодо взаємної заборгованості на 734 тис. МВт·год в рамках ПСО.

Нагадаємо, що дискусія почалась ще в 2021 року, коли атомна генерація мала забезпечувати продаж електричної енергії для потреб побутових споживачів в рамках ПСО. Тоді НАЕК «Енергоатом» не забезпечило в повному обсязі виконання покладених на нього обов’язків і електричну енергію для потреб побутових споживачів довелося купувати як небаланси. Це в свою чергу спричинило взаємне накопичення заборгованості між підприємствами, на яких покладено ПСО. В результаті конструктивних перемовин держпідприємство нарешті отримало обсяги електричної енергії, що бракували (734 тис. МВт·год), та успішно їх реалізувало. Врегулювання взаєморозрахунків по ПСО стало тим позитивним сигналом, що розблокував процес підписання Актів приймання-передачі послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел та отримання коштів від ПрАТ «НЕК «Укренерго». (підписано всі непідписані акти за 2021 рік, та акти за 7 місяців 2022 року, що створило передумову для закриття боргів перед виробниками за «зеленим» тарифом). 

Впровадження додаткового джерела, що зменшило дефіцит тарифу НЕК «Укренерго»

Президент України Володимир Зеленський 18 серпня 2022 року підписав закон «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування».

На підставі закону НЕК «Укренерго» за рахунок доходів, отриманих від продажу пропускної спроможності міждержавного перетину, здійснив послідовне погашення боргів перед гарантованим покупцем, починаючи з найдавніших, а держпідприємство  за рахунок таких коштів змогло пропорційно погасити заборгованість перед виробниками з ВДЕ.

У тісній співпраці з НЕК «Укренерго» та іншими стейкхолдерами держпідприємству вдалося провести плідну роботу та сплатити «зеленій» генерації у рамках наказу Міненерго від 14.09.2022 № 312  3 млрд. грн.

Таким чином, ринок позбувся частини боргів, виробники з ВДЕ отримали більше коштів, ніж розраховували, також було зменшено дефіцит тарифних коштів НЕК «Укренерго».

Робота над проєктом Закону про гарантії походження

Наприкінці минулого року разом зі спеціалістами НКРЕКП та Міністерства енергетики України було розроблено проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження реєстру видачі, використання та припинення дії гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії», який був направлений на розгляд Уряду.

Гарантія походження електричної енергії – це визнаний світовою спільнотою спосіб доведення , що певний обсяг енергії був вироблений з ВДЕ.

Впровадження цього Закону буде ще одним етапом, що дозволить Україні вийти на європейський ринок з нашим товаром, – вуглецево-нейтральною енергією.

Масштабна волонтерська діяльність

З першого дня агресивного нападу з боку рф на Україну частина співробітників одразу ж вступили до лав ЗСУ та пішли захищати нашу державу. Керівництвом держпідприємства було ініційовано створення свого волонтерського центру на базі підприємства в першу чергу для підтримання як наших співробітників, так і інших підрозділів ЗСУ.

Завдяки ініціативі небайдужих членів нашої команді, які кожного місяця донатять на потреби воїнів, держпідприємству вдається підтримувати хлопців на передовій. Зокрема, колектив  придбав та передав автомобіль, декілька тепловізорів та дронів DJI Magic 3, десятки різних шоломів, та понад 100 бронеплит з бронежилетами та плитоносками (це врятовані життя і це найголовніше). Також було придбано  планшети та ноутбуки для виконання бойових завдань,  амуніцію солдат. Докладніше про це – у звітах.

Підбиваючи підсумки, 2022 рік був складним і тривожним, а іноді нестерпним, але разом з тим, держпідприємству у тісній взаємодії з колегами з інших енергетичних підприємств   спеціалістами регулятора та міністерства, а також нашими контрагентами, вдалося продовжувати сумлінно виконувати покладені на ДП «Гарантований покупець» зобов’язання, здійснити всі можливі заходи для підтримки виробників з ВДЕ, підвищити рівень розрахунків, зменшити навантаження на НЕК «Укренерго» та забезпечити виконання покладених на підприємство обов’язків по ПСО.

Президент України Володимир Зеленський у своєму щорічному посланні до парламенту України наголосив на важливості розвитку децентралізованої генерації та «зеленої» енергетики:

«Ворог поставив собі за мету знищити нашу енергетику, ми ставимо собі за мету стати лідером у трансформації нашої енергетики для протидії будь-яким загрозам – військовим, політичним, економічним чи навіть кліматичним. Ми маємо стати – і станемо, бо не маємо виходу, – лідером в побудові сучасної «зеленої» енергетики. Це дозволить створити децентралізовану енергосистему, яку не зруйнувати нічим, ніякими ракетними ударами. Лише «зелена»  енергетика може дійсно це забезпечити».

Ми віримо в Перемогу, віримо в Україну і продовжуємо працювати на своєї ділянці енергетичного фронту!