ЩОДО ВІДШКОДУВАННЯ ЧАСТКИ ВАРТОСТІ ВРЕГУЛЮВАННЯ НЕБАЛАНСУВ останні місяці ДП «Гарантований покупець» зіткнулося з проблемою значного збільшення платежу за відшкодування частки вартості врегулювання небалансу (далі – Частка), яку мають сплачувати гарантованому покупцю виробники електричної енергії за «зеленим» тарифом.

Для порівняння: сумарний місячний обсяг такого платежу в 2021 році досягав 150-160 млн. грн., а вже в січні 2022 року - 213 млн. грн. В подальші місяці обсяг Частки лише збільшувався, і в квітні досягнув 633 млн. грн.

Щоб пояснити, чому так вийшло, спочатку нагадаємо, що розрахунок обсягу Частки детально регламентований і здійснюється відповідно до вимог пункту 9.3 Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641 (далі – Порядок). Підприємство не має можливості самостійно змінювати механізм розрахунку Частки.

А тепер виокремимо основні причини, які сприяли підвищенню нарахувань ДП «Гарантований покупець»:

Невід’ємною складовою розрахунку Частки є небаланс електричної енергії, пов’язаний з врегулюванням небалансів електричної енергії продавців та споживачів за «зеленим» тарифом, що входять до балансуючої групи гарантованого покупця GB, який визначається за формулою:

В даній формулі слід звернути увагу на показник  - сумарний обсяг не відпущеної електричної енергії генеруючими одиницями в результаті виконання команд ОСП на зменшення навантаження.

При здійсненні своєї торговельної діяльності ДП «Гарантований покупець» намагається максимально наблизити значення NPGB,z,t до значень MPGB,z,t. При цьому, у відповідності до пункту 6.1 глави 6 Порядку, підприємство враховує в своїй торгівельній позиції отриману від ОСП прогнозовану інформацію про граничну допустиму потужність генеруючих одиниць.

Повторне врахування обмежень ОСП (у вигляді ) в формулі, що вказана вище, призводить до зворотного ефекту та збільшує нарахування для виробників за «зеленим» тарифом. Особливо в умовах зниженого попиту, зростання відсотку обмежень та погіршення прогнозування.

Після з’ясування даного факту (ефекту повторного врахування обмежень) ДП «Гарантований покупець» звернулося до НКРЕКП з пропозицією щодо внесення змін до Порядку, а саме не враховувати при розрахунку небалансу електричної енергії, що пов’язаний з врегулюванням небалансів електричної енергії продавців та споживачів за «зеленим» тарифом . Така пропозиція була прийнята НКРЕКП та реалізована у вигляді постанови від 30 червня 2022 року № 655.

Звертаємо Вашу увагу, що розрахунок Частки за травень 2022 року проведено вже з урахуванням внесених змін (без ) та в цілому по балансуючій групі становить  628 млн. грн., для порівняння, без врахування вказаних змін Частка за травень 2022 року могла б скласти 1 054 млн. грн.

Також при аналізі поточної ситуації на ринку та історії нарахувань Частки за останні 2 роки (в тому числі з моделюванням) були зроблені висновки, що  формула розрахунку Частки не враховує всі особливості роботи ринку в критичних умовах. Відповідно нашим підприємством було ініційовано декілька нарад за участю ОСП, НКРЕКП, Міністерства енергетики України та представників виробників за «зеленим» тарифом для обговорення та вирішення цього питання.

На даний час, сформовано низку пропозицій та зауважень, які подані до Регулятора для внесення змін до чинного Порядку з метою покращення та вдосконалення розрахунків, а також поліпшення умов для перебування в балансуючій групі гарантованого покупця.

Сподіваємося, що надані пропозиції будуть сприйняті позитивно та ухвалені на найближчих засіданнях НКРЕКП, що утворить оптимальний варіант при різних ситуаціях і умовах на ринку електричної енергії. Після такого ухвалення, ДП «Гарантований покупець» здійснить перерахунок виставленої Частки в найкоротший термін.

Враховуючи вищенаведене, розраховуємо на ваше розуміння та продовження співпраці з нашим підприємством.

Необхідна інформація для самостійного розрахунку Частки оприлюднена в робочих кабінетах на сайті ДП «Гарантований покупець».