ВІДНОВЛЮВАЛЬНАЯ ЕНЕРГЕТИКА ПОБ'Є ЧЕРГОВИЙ СВІТОВИЙ РЕКОРД У 2022 РОЦІ - ЗВІТ МІЖНАРОДНОГО ЕНЕРГЕТИЧНОГО АГЕНСТВА (ІЕА)

23 ТРА 2022


«Розвиток енергетичного ринку в останні місяці, особливо в Європі, ще раз довів важливу роль відновлюваних джерел енергії у підвищенні енергетичної безпеки на додаток скорочення викидів»  виконавчий директор МЕА Фатіх Біроль

У 2021 році потужності з виробництва електроенергії з відновлюваних джерел збільшились на 6% до майже 295 ГВт, незважаючи на проблеми з ланцюжками поставок, викликані пандемією, затримки будівництва та рекордні ціни на сировину. Попит на біопаливо майже відновився до допандемічного рівня, навіть попри логістичні проблеми та зростання цін. 

Проте вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року спричинило у  світі  безпрецедентну глобальну енергетичну кризу. Наразі уряди багатьох країн намагаються захистити споживачів від підвищення цін на енергоносії, знизити залежність від поставок із країни-агресора та пропонують заходи щодо прискорення переходу на екологічно чисті енергетичні технології – тобто ВДЕ.

При вивченні останніх змін на ринку та в політиці станом на квітень 2022 року МЕА прогнозує нові глобальні прирости потужностей відновлюваних джерел енергії та попит на біопаливо на 2022 та 2023 роки.


Очікується, що у 2022 та 2023 роках витрати на сонячну фотоелектричну та вітрову енергію залишаться вищими, ніж до пандемії, через підвищення цін на товари та перевезення. Проте насправді їхня конкурентоспроможність підвищується через значно різке зростання цін на природний газ і вугілля.

Також прогнозують, що відновлювана потужність зросте більше ніж на 8% у 2022 році та досягне майже 320 ГВт. 

На сонячну фотоелектричну енергію цього року припадатиме 60% збільшення глобальної відновлюваної потужності із введенням в експлуатацію 190 ГВт, що на 25% більше, ніж минулого року. 

Зростання офшорної вітроенергетики в усьому світі знизиться на 40% у 2022 році.

Якщо у 2023 році не буде реалізовано нових і суворіших заходів політики, очікується, що глобальне збільшення потужності відновлюваних джерел енергії залишиться стабільним порівняно з 2022 роком. У той час, як потужність сонячної фотоелектричної енергії, за прогнозами, поб'є ще один рекорд у 2023 році, досягнувши майже 200 ГВт, а розвиток вітрової енергетики та біоенергетики залишиться стабільним. 

Чи є потенціал у Європи позбутися енергетичної залежності від рф?

У відповідь на російське вторгнення в Україну багато країн Європейського Союзу оголосили про плани прискорити розвиток відновлюваних джерел енергії, які допоможуть знизити їхню залежність від імпорту природного газу з росії. Повідомляється, що вітряні та сонячні фотоелектричні системи можуть знизити залежність європейської енергетики від російського газу до 2023 року.

росія постачає близько 45% імпорту газу до Європейського Союзу для промисловості, житлових будинків та виробництва електроенергії. 

За останнє десятиліття виробництво електроенергії на природному газі щорічно коливалося від 340 ТВт-год до 600 ТВт-год. За оцінками МЕА росія забезпечує від 100 до 200 ТВт-год електроенергії на основі природного газу в Європейському Союзі. Також прогнози фахівців агентства вказують на поступове зростання виробництва електроенергії з відновлюваних джерел до 180 ТВт-год у період з 2021 по 2023 рік, це означає, що теоретично Європа зможе самостійно закрити ту потребу в енергії, яку раніше закривала рф. 

За нинішніх тенденцій  розширення використання вітрової та сонячної фотоелектричної енергії в Європейському союзі може значно знизити залежність від використання російського газу у виробництві електроенергії. Тим не менш, внесок змінних відновлюваних джерел енергії також залежатиме від політики заходів щодо підвищення енергоефективності, що стримують попит, та політики поетапної відмови від використання вугілля та ядерної енергії у кількох країнах-членах.

Країни Європейського Союзу різною мірою залежать від постачання природного газу з росії. Серед держав-членів Німеччина та Італія мають найбільшу залежність від росії з погляду абсолютного виробництва електроенергії. Тим не менш, потенціал відновлюваних джерел енергії для зниження залежності в Німеччині значно вищий, ніж в Італії.

Залежність Франції та Нідерландів від російського газу є відносно невеликою, що дозволяє збільшити потенціал відновлюваних джерел енергії для заміни природного газу. І навпаки, в Австрії, Угорщині та Греції розширення використання відновлюваних джерел енергії залишається обмеженим для того, щоб зменшити залежність країн від росії.

Отже, висновок: багато країн Європейського союзу оголосили про плани розвитку відновлюваних джерел енергії, при цьому вітрова і сонячна фотоелектрична енергія мають найбільший потенціал для зниження залежності енергетичного сектора Європейського Союзу від росії до 2023 року.