Наслідки обмеження продажу електроенергії Гарантованому покупцю з боку Енергоатома



Державне підприємство «Гарантований покупець» має можливість належним чином виконувати покладені на нього спеціальні обов’язки за двох умов: дотримання вимог законодавства всіма учасниками ринку та нормалізації ситуації на ринку «на добу наперед» (РДН).

 

Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Положення про покладення спеціальних обов’язків  на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергіїДП «НАЕК «Енергоатом» зобов’язане продавати ДП «Гарантований покупець» весь прогнозний обсяг електричної енергії, крім обов’язкового для продажу на РДН – тобто близько 85% всієї генерації. 

 

Нормалізація ситуації на ринку та обсяги електроенергії, не менші зазначеного вище, дадуть Гарантованому покупцю можливість своєчасно та у повному обсязі виконувати спеціальні обов’язки, зокрема:

  • продавати постачальникам універсальних послуг (ПУП) обсяги електроенергії, необхідні для потреб населення;
  • купувати електроенергію для постачання населенню на території Бурштинського острову (БуОС);
  • компенсувати різницю між ціною купівлі електроенергії у Енергоатома (57 коп/кВт) та ціною продажу ПУП (в середньому близько 15 коп/кВт);
  • купувати електроенергію для покриття графіку споживання у години максимального навантаження тощо.

 

Як повідомлялося раніше, протягом січня-лютого 2020 року підприємство отримує збитки за підсумками своєї діяльності з виконання PSO внаслідок ситуації, що склалася на РДН. Про волатильність цін та можливі маніпулювання на ринку повідомляли НКРЕКП, ДП «Оператор ринку» та інші учасники ринку.  

 

Слід зазначити, що у грудні-січні Енергоатом без згоди Гарантованого покупця змінив графіки розрахунків за електроенергію. Так, компанія внесла зміни у терміни та суми оплати у порівнянні з тими, що діяли раніше.  Зокрема, з нового року Енергоатом вимагає від Гарантованого покупця:

  • 85% від коштів, отриманих від продажу електроенергії попередньої доби, вже наступного дня. Раніше – 65%;
  • на 90% забезпечити оплату всієї електроенергії не пізніше останнього числа місяця. Раніше – 75%;
  • остаточний платіж за електричну енергію до 5 числа наступного місяця. До зміни графіків – не пізніше 10-ого числа наступного місяця.

 

Такі умови оплати суперечать графікам надходження коштів до підприємства. Постановою Кабінету Міністрів України затверджена форма примірного договору з ПУП, де вказані строки розрахунків постачальників з держпідприємством. Тобто Гарантований покупець отримує кошти за продану електроенергію пізніше, ніж має заплатити за прибдану. Таким чином, змінені умови сплати за електроенергію неможливо виконати. Це призводить до касового розриву та штучно завдає шкоди державному підприємству.

 

Щоб уникнути значних штрафних санкцій – орієнтовно понад 400 тисяч грн на добу, які, до того ж, не передбачені кошторисом підприємства, Гарантований покупець щонайменше тричі звертався до Енергоатома з пропозиціями внести зміни до угод і графіків оплат.  Додамо, Гарантований покупець був змушений підписати додаткові угоди з відповідними графіками платежів – в іншому випадку аукціон не відбувся б. Це поставило б під загрозу виконання  спеціальних обов’язків з доступності електроенергії для населення.

 

З 12 лютого 2020 року Енергоатом обмежив продаж електричної енергії Гарантованому покупцю на 25%. Навіть за умов стабільності на ринку такі дії Енергоатома:

  • призводять до збитковості підприємства;
  • позбавляють можливості своєчасно здійснювати розрахунки;
  • як наслідок – унеможливлюють виконання Гарантованим покупцем спеціальних обов’язків із доступності електроенергії для населення

 

Висновок: наслідки обмеження продажу електроенергії Енергоатомом Гарантованому покупцю

  • зменшення обсягів доступної до продажу електроенергії на майже 50 тисяч МВт на добу;
  • щоденне недоотримання коштів  – щонайменше 38 млн грн на добу;
  • зафіксовані втрати доходу від позбавлення можливості продажу електроенергії з початку обмеження – мінімум 280 млн грн;
  • прогнозовані втрати з початку обмеження до кінця лютого –  близько 700 млн грн. 

Відновлення передбачених законодавством обсягів продажу Гарантованому покупцю електричної енергії є нагальним питанням і вимагає термінового вирішення. При подальших обмеженнях та не знятті штрафних санкцій Гарантований покупець, з незалежних від нього причин, отримує збитки, накопичуватиме заборгованості та не зможе належним чином виконувати спеціальні обов’язки, що ставить під загрозу повноцінне та стабільне функціонування всього ринку електроенергії в Україні.