АНДРІЙ ПИЛИПЕНКО РОЗПОВІВ ПРО РОБОТУ ПІДПРИЄМСТВА ПІД ЧАС ВІЙНИ



Держпідприємство з початком війни зіткнулося з багатьма труднощами та викликами. Про те, яка зараз ситуація в галузі та  що відбудвається на ринку розповів в ексклюзивному інтцерю  агентству "Інтерфакс-Україна" в.о. директора Андрій Пилипенко. 

- Наскільки змінилася робота підприємства під час війни і наскільки вдається виконувати два види спецзобов’язань – по зеленій енергетиці та по забезпеченню електроенергією населення?

- Діяльність нашого ДП, як і всіх інших підприємств, звісно, відрізняється від того, що було у мирний час. Розвиток і прогрес у цих умовах малоймовірний, але попри війну ми працюємо і, думаю, досить непогано. Як мінімум дві основні функції, два ПСО ми забезпечуємо і пропонуємо варіанти, як удосконалити різні механізми. Насамперед, є певні проблеми на ринку, які торкнулися всіх: покупців, продавців, операторів. Це величезне падіння споживання і надлишок виробленої електроенергії: ми не можемо продати той обсяг, який генерують виробники за "зеленим" тарифом. Його забагато для ринку. Крім того, існує проблема з прогнозуванням, тому що частина станцій знаходиться на окупованих територіях, частина в зоні бойових дій. Інші теж не завжди розуміють, як правильно прогнозувати, чи будуть у них відключення чи ні. Ми отримуємо досить хаотичні прогнози, виходячи з яких складно спрогнозувати, скільки саме е/е ми маємо продати. Точно так ми отримуємо досить хаотичні відключення з боку НЕК "Укренерго". Особливо у перший місяць війни. Але ми працюємо і все-таки проводимо аукціони і заробляємо гроші. Не скажу, що їх багато, але хоча б достатньо, щоб покрити собівартість виробників. І виплати ми не зупинили. Попри те, що "Укренерго" не сплатило нам жодного авансу за березень і квітень. Ми зараз виплачуємо ті кошти, які збираємо з ринку. Платимо кожному виробнику різний відсоток від 15% СЕС до 60% біостанціям. Якщо ці суми звести докупи, взяти середній тариф, то в цілому ми платимо орієнтовно на рівні 19-20%, за лютий вийшли на показник майже 84%, за січень 98%. Все інше лягає на послугу. Теоретично, за березень та квітень ми будемо винні по 80%. Хоча до кінця незрозуміло, скільки електроенергії вироблено, який обсяг обмежено, остаточних даних ще немає. До війни ми чітко розуміли обсяги генерації. Зараз ці цифри не настільки сталі.

До речі, ВДЕ-генерація серйозно критикувала наказ Міненерго №140 про часткову оплату ВДЕ у різних пропорціях, аби залишок можна було направляти "Енергоатому" та "Укргідроенерго".

- Попередній наказ взагалі передбачав нуль відсотків для виробників з ВДЕ. Ми активно вели діалог з асоціаціями і випрацювали наказ по відсотках. Звісно, це не те, що вони хочуть, але наказ вийшов, і "зелені" отримають свої кошти, хоч зараз і не в повному обсязі.


- Які варіанти покращення ситуації розглядаються, якщо вони взагалі можливі? І чи не є така ситуація приводом здійснити попередні плани і надати можливість ВДЕ-генерації самостійно продавати е/е?

- Ми з виробниками "зеленої" е/е на постійному зв’язку. Більш того, регулярно проводимо наради з головами асоціацій. Обговорювалося багато варіантів, але на жаль, виробники самі не можуть запропонувати якихось конкретних кроків, бо всі розуміють, що на ринку відбувається певний хаос. Як вийти з цієї ситуації, достеменно не знає ніхто. Єдине, на чому виробники наполягають, на збільшенні виплат. Вони пояснюють це необхідністю ремонтів, необхідністю оплачувати роботу персоналу, збільшенням вартості закупівлі сировини (це важливо для біоТЕС). Вони пропонують збільшити виплати, але на жаль, інструмента, як це зробити, ми поки що не знайшли. Тому що більше грошей з ринку ми фізично отримати не зможемо: на ринку присутній профіцит е/е. Наприклад, на РДН ми продаємо 6-8% від заявленого обсягу. Сукупно продажі на РДН і ринку двосторонніх договорів складають 45-49%. А все інше випадає на балансуючий ринок.

Розмови про вихід виробників з балансуючої групи "ГарПока" є, але на сьогодні ще поки ніхто не вийшов. Прямої заборони на вихід у нашому законодавстві немає. Але немає й механізму, як вийти, а в майбутньому повернутися. Тому незрозуміло, як нам діяти. В постанові НКРЕКП №641 прописаний тільки один випадок, коли виробник може тимчасово вийти з групи – на час ремонтів. Ми схиляємося до того, що для виходу достатньо буде подати заяву і розірвати з нами договір. Але проблема почнеться пізніше, коли виробник схоче повернутися. За якою процедурою його приймати знову? Виходить, він мав зелений тариф, потім від нього відмовився, а тепер хоче знову його набути. І чи буде це в рівних умовах з іншими учасниками, які нікуди не рухалися. Все це ми їм пояснюємо.

Але питання в іншому – їх можна відпустити, розробити механізм, та чи покращить це ринок? На мій погляд, ні. Будуть вони продавати більше, ніж ми? Можливо, хтось, але загалом – ні. Особливо, це буде проблемно для біоТЕС. Зараз, коли відповідно до наказу Міненерго ми платимо всім видам виробників з ВДЕ різні відсотки від придбаної е/е, біоТЕС ми платимо найбільше – 60% від тарифу. Тобто, доплачуємо до їхньої собівартості за рахунок інших виробників. Наприклад, за рахунок сонячних станцій, яким ми платимо 15%.

Якщо всі вийдуть і будуть продавати на ринку, то в середньому вони продаватимуть так, як і ми – заробляти з ринку на рівні 20%. Це значить, що СЕС і ВЕС покриватимуть свою собівартість, а малі ГЕС і біоТЕС будуть змушені зупинитися. Більше грошей на ринку не зароблять. Так, можливо, сонцю і вітру було б вигідніше, хоча… Вигідно у тому випадку, коли вони вміють працювати на ринку. Це про великих виробників, у яких є штат і пул клієнтів. Маленьким виробникам з директором, бухгалтером і охоронцем взагалі невигідно – ні досвіду, ні розуміння механізмів. Все, що вони можуть, це заявити на РДН весь обсяг. І продати стільки, скільки продаємо ми – 6-8%. Але судячи з того, що жоден виробник досі не вийшов з групи, всі прекрасно розуміють цю проблематику. Ніхто не поспішає це робити. Можливо, вийдуть ті, хто зможе сформувати пул клієнтів.

Повну ексклюзивну версію інтервю читайте на сайті агентства "Інтерфакс-Україна"