ЯПОНСЬКІ ІНЖЕНЕРИ РОЗРОБИЛИ ВІТРЯНІ ТУРБІНИ, ЯКІ ЗМОЖУТЬ ПРАЦЮВАТИ НАВІТЬ У РОЗПАЛІ СТИХІЙНОГО ЛИХА

30 ГРУ 2021


Стартап Challenergy з Токіо розробив і запустив вітряну турбіну потужністю 10 кВт, призначену спеціально для роботи в районах, схильних до тайфунів.


Термін експлуатації турбіни — 20 років, вона дозволить постачати електроенергію в маленькі села та міста незалежно від зовнішніх джерел.
Японія має прекрасні можливості для використання енергії вітру, однак в країні дуже мало вітряних турбін — енергія вітру становить лише 1,7 % від загального обсягу виробництва енергії в Японії. Існує безліч перешкод, які сповільнили впровадження вітроенергетики в країні. Одна з них — тайфуни. У 2019 тайфун «Хагібіс» став одним з найсильніших та найбільших у материковій частині Японії за останні десятиліття. З 9 по 13 жовтня 2019 року «Хагібіс» залишив без електроенергії понад 27 тисяч домашніх господарств і завдав Японії збитків на суму понад 15 мільярдів доларів. Особливо постраждали такі райони: Кюсю південний і найзахідніший з п'яти основних островів Японії, а також ланцюг островів Окінава, що лежить на південь від Кюсю.

Щоб приручити руйнівні вітри стартап Challenergy розробив вітрогенератор з вертикальною віссю Magnus (VAWT). Замість традиційних пропелерів, що застосовуються у вітряних турбінах, Magnus оснащений обертовими циліндрами, які живлять генератор з вертикальною віссю. Технологія заснована на ефекті Магнуса — фізичному явищі, що виникає, коли потік рідини або газу обтікає тіло, що обертається. В результаті утворюється сила, яка впливає на тіло і спрямована перпендикулярно напрямку потоку. У Magnus три циліндри, які обертаються навколо вертикальної осі для вироблення енергії. Установку вже  випробували в місті Нанджо на Окінаві, де вона витримала швидкість вітру 225 км/год. Перевага такої турбіни в тому, що вона може пристосовуватися до будь-якого напрямку вітру. Є й мінуси. Звичайні турбіни на Хоккайдо мають максимальну потужність 3 МВт, а турбіна Challenergy зараз виробляє тільки 10 кВт. Другий мінус – вартість. Цінник на турбіни, стійкі до тайфунів, близько 250 тисяч доларів.

Звісно, вертикальні турбіни, в порівнянні з традиційними, не такі ефективні, але навіть якщо вони зможуть перетворити хоча б частину енергії тайфуну, це вже буде успіх. Адже використовувати під час циклонів звичайні вітрові установки вкрай небезпечно, так їх лопаті можуть пошкодитися. Саме тому їх вимикають при наближенні циклонів.

Компанія GE Renewable Energy зараз працює над посиленням вітряних турбін спеціально для зони тайфунів. Наразі активна установка може витримувати швидкість вітру до 205 км/год. Цього не вистачить, щоб протистояти супертайфуну, такому, як  Хагібіс. Тому на Magnus покладаються великі надії в плані виробництва енергії, адже після аварії на Фукусімі та закриття атомних станцій, альтернатив у країни не так і багато. Ймовірно, що Magnus зможуть використовувати й для електролізу морської води, що дасть можливість отримувати таке чисте джерело енергії як водень.

Перші вітрогенератори Magnus з'явились на Філіппінах. Ці острови часто піддаються впливу тропічних циклонів, що народжуються в західній частині Тихого океану з травня по жовтень. Тут Challenergy побудували до 2020 року близько 50 невеликих турбін потужністю 10 кВт. Якщо установки зарекомендують себе добре, можна буде говорити про їх масове використання і в Японії. Правда, в цьому випадку необхідно буде вирішити питання і зі зберіганням енергії.


В цьому році компанія розраховує продати до двадцяти енергетичних установок, в наступному їх можуть збільшити до 50-100 штук. До 2025 року Challenergy розраховує розробити турбіни потужністю 100 кВт, а також плавучу установку потужністю 1000 кВт морського базування.


Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook