«ДЕСЯТИРІЧКА» ЗА ДВА РОКИ, або ВНЕСОК ГАРАНТОВАНОГО ПОКУПЦЯ У ВУГЛЕЦЕВУ НЕЙТРАЛЬНІСТЬ УКРАЇНИ

28 ВЕР 2021


Нещодавно Гарантований покупець досягнув нової висоти – сума виплат за «зеленим» тарифом перетнула позначку у 80 мільярдів гривень. Завдяки цьому частка «чистої» генерації в енергобалансі України за два роки зросла понад як у два рази – з 3,7 % у 2019-му до 9 % у 2021-му. Чому 80 мільярдів за два роки – це визначально?

До позначки у 3,7 % електроенергії з відновлювальних джерел (ВДЕ) Україна йшла довгих десять років (з 2009 до 2019 року). Для досягнення цього показника за десять років держава заплатила за «зеленим» тарифом 77 млрд грнВ той час, як Гарантований покупець від початку своєї діяльності підтримав «зелену» енергетику колосальною сумою у 80 млрд грн, не отримавши на це ані копійки із бюджету. 

Як і завдяки чому вдалося досягти таких результатів всього за два роки роботи Гарантованого покупця?

Гарантований покупець працює як годинник

І поки годинник справний – це сприймається як належне. Разом з тим, високі показники Гарантованого покупця – це результат злагодженої та ефективної роботи команди фахівців та керівництва держпідприємства. Колектив, як і всі процеси, на підприємстві побудували з нуля і у вкрай стислі терміни. За цей час Гарантований покупець і його команда зарекомендували себе як прозоре державне підприємство нового зразка — з бездоганною діловою репутацією, проактивною позицією та орієнтацією на результат. А результат – це забезпечення інтересів держави та допомога у розвитку електроенергії майбутнього — тієї, яка вироблена з відновлювальних джерел.

Робота Гарантованого покупця – не статична. Ми працюємо в умовах, коли все постійно змінюється. Кількість договорів, укладених між підприємством та виробниками за «зеленим» тарифом, зросла з 300 до понад 900. Кількість змін до документів, що регулюють нашу діяльність – незліченна. Оперативна адаптація до змін та результат як ключовий показник – це фундаментальна позиція керівництва та принцип роботи, за яким діє кожен працівник Гарантованого покупця.

Завдяки цьому не тільки забезпечується зростання частки ВДЕ у енергобалансі України. Наша робота – це ключ до виконання цілей Національної економічної стратегії, Green Deal («зеленої угоди»), Паризької кліматичної угоди та світової мети вуглецевої нейтральності.

Гарантований покупець успішно конкурує з державними та приватними компаніями на всіх сегментах ринку

Державне підприємство, діяльність якого зарегульована у всіх аспектах, спершу ініціювало, а потім довго виборювало право продавати електричну енергію на ринку двосторонніх договорів (сегмент, де продаються основні обсяги товару на довгі періоди). Така можливість дещо наблизила Гарантованого покупця до умов інших учасників ринку. Завдяки ефективній торговельній стратегії підприємство вже рік продає «зелену» електроенергію наперед та демонструє стабільно високі результати. Ціни, що формуються в результаті торгів – завжди вище стартових, що визначаються як середньозважена ціна продажів інших учасників на відповідний період. Крім того, низка нововведень на ринку (наприклад, продаж електроенергії з різних джерел, динамічні негарантовані обсяги постачання) – відбулися саме з ініціативи Гарантованого покупця. 

Перевірки Регулятора підтвердили, що порушення законодавства у діяльності Гарантованого покупця на ринку відсутні.

Гарантований покупець виконує два види спеціальних обов’язків – стабільно та за численних змін нормативно-правового поля

Окрім забезпечення «зеленого» переходу, Гарантований покупець є ключовою ланкою механізму, який забезпечує доступність електричної енергії для побутових споживачів.Виконуючи ПСО для населення, Гарантований покупець заплатив постачальникам універсальних послуг 7,4 млрд грн. Це – наш безпосередній внесок у доступну ціну електроенергії для кожного українця.

Крім того, завдяки ефективній роботі Гарантований покупець отримав майже 4 млрд грн додаткової позитивної різниці між доходами та витратами від ПСО для населення. На цю суму зменшили розмір Послуги, яку Гарантований покупець надає НЕК «Укренерго».

Гарантований покупець працює з виробниками та для виробників 

Гарантований покупець запустив нову систему прогнозування генерації з ВДЕ – для найточніших даних та найкращого управління своїм портфелем. В той час, як відхилення прогнозних та фактичних даних виробників в середньому перевищують 30 %, Гарантований покупець має у своєму розпорядженні прогноз, похибка якого – в межах 5 %. В найближчій перспективі підприємство планує надавати такі прогнози учасникам своєї балансуючої групи. І це лише мала частина сервісів та послуг, які підприємство створює для виробників. 


Окрім «завдяки», існують ще і «всупереч». Тут і нестабільний молодий ринок і нормативно-правове поле, що перманентно змінюється, і навіть короно-криза, яка досі триває. Але це вже зовсім інша історія про те, чого вдалося уникнути завдяки ефективності Гарантованого покупця.  Наразі ми виконали «десятирічку» за два роки – зростання частки ВДЕ і виплати, що перевищують показник попереднього десятиліття, говорять самі за себе.


Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook