КОСТЯНТИН ПЕТРИКОВЕЦЬ: «Треба вирішити два питання, які залишилися без відповіді після ухвалення Закону про ринок електроенергії»

08 ЛИП 2021


Про перспективи ПСО для населення, виплати «зеленій» генерації та плани Гарантованого покупця Костянтин Петриковець, директор держпідприємства, розповів у великому ексклюзивному інтерв’ю. 

- Зараз одне з найактуальніших питань на ринку – це нове ПСО із забезпечення населення електроенергією. Які варіанти розглядаються, який з них підтримує «Гарантований покупець» і чому?

- Я підтримую будь-яке ПСО, яке збалансує систему. Тому що від того, як буде працювати енергогалузь, залежить в подальшому надійне забезпечення електроенергією. Якщо ми зараз будемо йти до того, щоб платити копійку за спожиту електроенергію, яка коштує в десятки разів більше, ми дійдемо до ситуації, коли будемо готові платити будь-які гроші, аби отримувати цю електроенергію.

ПСО для населення ми мали виконувати півтора роки, ми вже виконуємо його два. Ми – «Гарантований покупець» – завжди готові підставити своє плече і виконувати ті функції, які будуть на нас покладені. Разом з тим, необхідно насамперед забезпечити беззбитковість ПСО. Непопулярний шлях до цього – це підвищення тарифів для населення.  Це має бути поступово, планомірно, із врахуванням реального стану забезпеченості наших громадян.

Все залежить від ситуації на ринку. Якщо на ринку складеться ситуація, яка дозволить виграти всім його учасникам, тоді й ПСО буде беззбитковим, без тих проблем, які на сьогодні існують.

Тому треба вирішити два питання, які залишилися без відповіді після ухвалення закону про ринок електроенергії – це перехресне субсидіювання і погашення існуючої заборгованості на ринку та недопущення нової. Це, повторю, два ключових моменти. Всі інші проблеми тоді будуть вирішуватися набагато простіше.

- Як їх вирішити?

- Те, що я називаю «системний підхід» – не новинка. Потрібен аналіз, опрацювання варіантів вирішення, щоб наслідки не мали негативного впливу. Створення дорожньої карти, встановлення термінів, проміжних результатів. Далі – їх досягнення.

Якщо ми повернемося у другу половину 2019 року, коли відкривали ринок, то всі ми прекрасно бачили, що він нормально стартував. Може, дійсно, ще були на початку проблеми, але вони не носили такого негативного характеру, як це було потім у 2020 році і далі.

Так, борги почали з’являтися. Ця проблема не була вирішена через дозвіл споживати електроенергію безоплатно за допомогою механізму постачальника останньої надії.

Проблема боргів вирішується не лише шляхом погашення, а ухваленням рішень, які дозволяють їх більше не створювати.

- Як все-таки вирішується питання з підписанням актів по виплатам «зеленим» виробникам у цьому році? Жоден з них з початку року не підписаний «Укренерго», і не вдається повністю закрити виплати за «зеленим» тарифом. 

Скажімо так, ми робимо все, аби вирішити це питання. Яким шляхом ми підемо – зараз опрацьовуємо. Але треба було б також вирішити питання з виплатами за «зеленим» тарифом з бюджету, тими 20 % від обсягу, які передбачені законодавством. Тоді набагато легше буде розв’язати проблему.

Ми сформували розмір Послуги за законом, тому будемо її відстоювати. Дивує позиція НЕК Укренерго, яка називає однією з причин непідписання актів нашу стратегію торгівлі. На підставі яких критеріїв компанія її оцінює і на підставі чого вважає можливим не підписувати акти з цієї причини?

Звісно, для них було краще, коли за другу половину 2019 року ПСО по населенню було беззбитковим. А потім пішли зміни, коли нам переглянули обсяги і ціну купівлі електроенергії для населення у Енергоатома, плюс загострилася ситуація на ринку, і різниця по населенню стала від’ємною. І це теж стало додатковим навантаженням на НЕК.

- Яку частку «зеленої» електроенергії ви продаєте за двосторонніми договорами (ДД), а яку на РДН? Чи не плануєте збільшити частку продажу за ДД?

Тут дуже цікава ситуація щодо торгівлі за двосторонніми договорами. Існує думка, що ми маємо продавати на цьому сегменті 70-80%. Однак це дуже ризиковано. Ми проаналізували ситуацію і дійшли висновку, що оптимальний показник для продажу за ДД – до 50 %. Наразі наші показники приблизно такі. Чому так? Дуже багато зараз диспетчерських обмежень «зелених» виробників. Це може вплинути на виконання ними договорів з продажу. Ми уклали договір на певний обсяг, виробників обмежили, вони нам не продали. Отже, ми маємо купувати недостатній обсяг як небаланси за найдорожчою ціною на ринку, щоб виконати договір з нашим покупцем. І все те, що ми виграємо від торгівлі в інші періоди, знівелюється купівлею небалансів. Який тоді сенс? Продати гарантовану величину, яка точно буде відпущена, – це хеджування наших ризиків.

Ви задоволені тим, як проходять ваші аукціони з продажу «зеленої» електроенергії?

Ми перші почали продавати електроенергію на підвищення ціни і не прогадали. Як і з тим, що при продажу використали аргумент чистої е
лектроенергії, попри те що на цей момент немає гарантій походження. Все одно ми почали говорити про те, що наша електроенергія чиста, і на аукціонах ми продаємо саме «зелену» електроенергію. Так воно і є  у нас просто немає іншої. Облік у нас відбувається до кВт за обома видами ПСО, чітко рахуємо, скільки купили-продали за одним ПСО, скільки за іншим, навіть небаланси діляться на ті, які виникли за рахунок «зелених», а які за рахунок ПСО для населення. Тому на «зелені» аукціони ми виставляємо саме ті обсяги, які купуємо у «зелених».

І бачимо, що є зацікавлені. Часто ставлять запитання: 
«А ви підтвердите, що це «зелена» електроенергія?» Так, підтвердимо. З самого початку продажу «зеленої» електроенергії за двосторонніми договорами ми надаємо охочим довідку, що це дійсно електроенергія з ВДЕ. Звичайно, ті, хто її використовує, не мають таких преференцій, які б мали із сертифікатом походження. Утім, мабуть, це їхній імідж, що вони купують саме «зелену» електроенергію. Іноді іміджева складова важливіша за гроші.

- Новий інструмент – договори з динамічними обсягами – ви запровадили теж через обмеження? І що це дає вам і покупцям?

- Це теж наша відповідь на диспетчерські обмеження виробництва «зеленої» електроенергії.

Ми хочемо мати можливість за домовленістю із покупцем відкоригувати обсяги відпуску ресурсу: в окремі години, на окремі відсотки.

Ми таким чином відходимо від того, що не зможемо виконати цей контракт, якщо не з нашої вини не отримуємо від виробника необхідний обсяг електроенергії, і нам не доведеться докуповувати її на інших сегментах. На недовідпуск також впливає те, що генерація з відновлювальних джерел є найменш прогнозованою серед інших.

Перший аукціон на липень показав, що це прийнятно для покупців. Ми реалізували весь обсяг за гарною ціною, констатуємо конкуренцію на торгах, тож будемо практикувати таке й надалі. З огляду на те, що ми продавали електроенергію липня, у серпні зможемо підбити підсумки коригувань – скільки реально відпустили електроенергії з їх урахуванням.

Продовження доступне на interfax.com.ua


Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими →http://bit.ly/GpOnFacebook