ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ 2020: ПСО



В рамках публікацій про результати-2020 детально розкриваємо тему ПСО — спеціальних обов’язків із забезпечення побутових споживачів доступною електроенергією.


Обсяги та ціна купівлі електроенергії

У 2020 році державне підприємство «Гарантований покупець» придбало у державної генерації – виконавців спеціальних обов’язків із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (ПСО) 47 923 тисяч МВт·год електроенергії. В тому числі:

46 299,3 тисяч МВт·год – у ДП «НАЕК «Енергоатом»; 

1 623,7 тисяч МВт·год – у ПрАТ «Укргідроенерго».

Протягом року ціна купівлі електричної енергії у виробників та її обсяги змінювались разом із умовами виконання спеціальних обов’язків. Так, спочатку ціна атомної електроенергії складала 566,70 грн/МВт·год, гідроенергії – 673,76 грн/МВт·год (відповідно до редакції Положення №483, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2019 № 1003). Від 15 серпня 2020 ціна електроенергії на виконання спеціальних обов’язків складала 10 грн/МВт·год незалежно від типу генерації.


Вартість та оплата придбаної електроенергії

З урахуванням динаміки обсягів продукції,  придбаної на виконання ПСО, а також змін її ціни, загальна вартість електроенергії у 2020 році склала 23,1 млрд грн.

Відповідно до умов договорів купівлі-продажу у 2020 році за придбану у виробників електроенергію сплачено 16,25 млрд грн. На 31 грудня 2020 року загальна заборгованість за куповану електричну енергію складала 7,9 млрд  грн,  у тому числі перед ДП «НАЕК «Енергоатом» – 7,7 млрд грн, ПрАТ «Укргідроенерго» – 211 млн грн.


На <span arial="" unicode="" ms",="" sans-serif;"="" lang="RU">1 <span arial="" unicode="" ms",="" sans-serif;"="" lang="UK">квітня заборгованість перед державною генерацією за 2020 рік вдалося суттєво знизити – до 4,6 млрд грн, а рівень розрахунку підвищити до 80 %.


Обсяги продажу електроенергії

В межах ПСО в 2020 році Гарантований покупець продав постачальникам універсальних послуг (ПУП) для потреб побутових споживачів 39 778 тисяч МВт·год електроенергії, в тому числі у торговій зоні «ОЕС України» – 37 828 тисяч МВт·год, у торговій зоні «Острів Бурштинської ТЕС» – 1 950 тисяч МВт·год.

За даними, які ПУП надають Гарантованому покупцю, такі обсяги необхідні побутовим споживачам. 

<span times="" new="" roman",="" serif;"="" lang="ru"> 


Вартість та оплата електроенергії, проданої ПУП<span times="" new="" roman",="" serif;"="" lang="ru">

Загальна фактична вартість електроенергії, проданої ПУП на підставі прогнозних даних, склала 7,78 млрд грн (без ПДВ). Таким чином, середньозважена ціна купівлі-продажу без урахування ПДВ – 195,56 грн/МВт·год.

Додамо, що Положення про ПСО передбачає також коригування на фактичні обсяги споживання. Якщо при коригуванні погодинні фактичні обсяги споживання  перевищують продані прогнозні обсяги, ПУП мають право докупити таку різницю як додаткові обсяги. У випадку, коли прогнозні дані перевищували фактичні, ПУП повинні «повернути» таку різницю у обсягах за цінами ринку на «добу наперед» у відповідну годину відповідної доби. Тож завищувати прогнозні обсяги споживання, які ПУП замовляють у Гарантованого покупця, є економічно недоцільним.


Послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів

Нагадаємо, що Гарантований покупець продає електричну енергію ПУП за двосторонніми договорами. Ціна продажу розраховується як різниця між визначеною ціною на електричну енергію для побутових споживачів (встановленою урядом на рівні 1,68 грн/кВт•год) та тарифами на послуги з передачі, розподілу електроенергії та послуг ПУП (але не менш як 1 копійка за кВт·год). Якщо розрахункове значення ціни, за якою ПУП купує електричну енергію, менше ніж 1 копійка, постачальники надають Гарантованому покупцю послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів, тобто підприємство доплачує постачальникам за придбаний ними товар.

У 2020 році ПУП надали Гарантованому покупцю відповідні послуги на загальну суму 2,75 млрд грн (без ПДВ).

У зв’язку зі змінами тарифів на передачу та розподіл електроенергії, тарифів на послуги ПУП, кількість постачальників, яким Гарантований покупець доплачував за придбаний товар, коливалась від 14 у січні до 22 у грудні.

Середньозважена ціна Послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів – в межах від 47,5 грн/МВт·год у січні до 148,13 грн/МВт·год у грудні. В цілому за 2020 рік така середньозважена ціна склала 69,23 грн/МВт·год.<span times="" new="" roman",="" serif;"="" lang="ru">


РЕЗЮМЕ 

Різниця між витратами та доходами, яка виникла в результаті забезпечення населення доступною електроенергією у 2020 році, склала 6,9 млрд грн (без ПДВ). Ця сума відповідно до законодавства включена до вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яку Гарантований покупець надає НЕК «Укренерго».

Основна причина перевищення витрат над доходами – дії Енергоатома. Компанія з лютого до травня 2020 самостійно обмежувала обсяги постачання електроенергії. Через це Гарантований покупець за чотири місяці недоотримав загалом 6,9 млн МВт·год електричної енергії, або 29,4 % від законтрактованого обсягу.

Такі дії Енергоатома призвели до необхідності купувати додаткові обсяги електроенергії, необхідні для забезпечення потреб побутових споживачів, на різних сегментах ринку. Всього за чотири місяці загальні втрати, яких зазнав Гарантований покупець через дії компанії, оцінюються у суми від 3,4 до 5,4 млрд грн – в залежності від напрямку продажу на РДН/ВДР або на балансуючому ринку. <span times="" new="" roman",="" serif;"="" lang="ru">


Гарантований покупець як прозоре підприємство продовжить оприлюднення детальної інформації про виконання спеціальних обов’язків та результати своєї діяльності, роблячи таким чином свій внесок у розвиток конкурентного та транспарентного ринку електроенергії в Україні.


Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook