Перша річниця реформованого ринку електроенергії в Україні




365 днів – саме стільки функціонує новий ринок електричної енергії в Україні. Перший рік – це фундамент, на якому енергетична галузь та вся економіка України буде розвиватися в майбутньому.

 

 Цей період – з 1 липня 2019 року і до сьогодні – не був легким. Ми виділили основні події енергетики, якими запам’ятався перший рік після енергореформи.



 

1.   Успішний та своєчасний старт ринку. З 1 липня роботу в нових умовах розпочали трейдери та генерація, з’явилися нові гравці – оператор ринку, гарантований покупець тощо. І все це – в умовах значного дефіциту часу та ресурсів, проте вдало та результативно. 

2.   Врегулювання боргів «старого» ринку. У червні 2020 року Верховна Рада України прийняла законопроєкт №2386, який регламентує врегулювання боргових зобов’язань у розмірі близько 30 млрд грн, які накопичилися у попередній моделі оптового ринку електроенергії. Законопроєкт пропонує різні шляхи вирішення проблеми – взаєморозрахунки, списання боргів, а також емісію облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).

3.   Реформування профільного Міністерства. У вересні 2019 році уряд об’єднав Міністерство енергетики та вугільної промисловості з Міністерством екології та природних ресурсів, утворивши Міністерство енергетики та захисту довкілля України. Проте вже за дев’ять місяців – у травні 2020 року – Кабмін  розділив повноваження Міністерства енергетики і Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.

4.   Кадрові перестановки. Перший рік роботи ринку був особливо багатим на зміну посадовців в галузі. Змінювалися Міністри, Голова та Члени Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), очільники ключових компаній – ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «НЕК «Укренерго». 

5.   Системна криза на ринку. Суттєвий профіцит електроенергії в енергосистемі на фоні загальної турбулентності в галузі спричинили сильну волатильність на усіх організованих сегментах ринку. Це призвело до стрімкого зниження цін та збитків державних підприємств та генерації. Як наслідок – виникнення взаємних заборгованостей між учасниками ринку та їх накопичення, що досі залишається не до кінця вирішеним.

6.   Запуск аукціонів з купівлі електроенергії для великої промисловості. Для врівноваження попиту та пропозиції основним гравцям на ринку «на добу наперед» (РДН) — Енергоатому та Гарантованому покупцю — надали можливість купувати та продавати електроенергію за прямими договорами. Великі промислові споживачі таким чином отримали доступ до гарантованого електропостачання за стабільними цінами.

7.   Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики в Україні. Після багатьох місяців переговорів з інвесторами у ВДЕ було досягнуто консенсусу та підписано документ, який ліг в основу закопроєкту № 3658 «Про вдосконалення умов та умов альтернативного виробництва енергії».



 

Ці події – всі без винятку – в більшій чи меншій мірі торкнулися  Гарантованого покупця. Проте перший рік запам’ятається нам ще й іншими подіями. Для нас визначальними стали:

 

1.   Форсований запуск підприємства. Гарантований покупець мав розпочати повноцінну роботу за лічені дні – від моменту реєстрації до старту роботи реформованого ринку електроенергії лишалося трохи більше тижня. Фахівці підприємства зробили все та навіть більше, щоб старт роботи реформованого ринку відбувся вчасно.

2.   Виконання спеціальних обов’язків із забезпечення доступності електроенергії для населення. Незважаючи на те, що підприємство було створено для забезпечення функціонування механізму державної підтримки та розвитку «зеленої» генерації, на Гарантованого покупця була покладена ще одна функція – соціальна – забезпечувати побутових споживачів доступною електроенергію. Цю задачу Гарантований покупець поділяє з іншими виконавцями спецобов’язків за механізмом PSO – генерацією та ПУПами.

3.   Успішні договірні кампанії. На старті роботи, в умовах значного дефіциту часу та ресурсів, підприємство мало переукласти сотні договорів з виробниками електроенергії за «зеленим» тарифом. Значний сплеск активності спостерігався також наприкінці 2019 року, коли завершувався період для укладання попередніх договорів (pre-PPA). Підприємство отримувало та опрацьовувало десятки пакетів документів щодня.

4.   Зміни до податкового законодавства. Навесні набрали чинності зміни до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків та усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві. Для Гарантованого покупця це означає, що для послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії дата виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту відтепер визначається за касовим методом. Завдяки зазначеним змінам ліквідований касовий розрив для підприємства.

5.   Скасування прайскепів для заявок на електроенергію з відновлюваних джерел. Регулятор тимчасово (на період дії карантину) зняв зобов’язання Гарантованого покупця виставляти на продаж на РДН обсяги «зеленої» генерації за мінімально можливу ціну, встановлену Правилами РДН та ВДР – 10 грн/МВт•год. Зазначені зміни сприяють справедливому ціноутворенню, розвитку конкурентного середовища на ринку та мають стати підставою для зняття таких обмежень на постійній основі.

6.   Позитивний фінансовий результат 2019 року. За результатами 2019 року та проведеного разом з ПУП коригування на фактичні дані щодо обсягів споживання електричної енергії побутовими споживачами, загальну вартість відпущеної ПУП електроенергії було збільшено на 2,88 млрд грн. Вдале завершення 2019 року показало, що реформований ринок може працювати результативно, а Гарантований покупець є його ефективною та необхідною частиною. 

7.   Вихід на ринок двосторонніх договорів. Нещодавно Гарантований покупець отримав можливість виходу на ринок прямих контрактів. Право Гарантованого покупця купувати та продавати електричну енергію за двосторонніми договорами є одним із заходів, розроблених Антикризовим енергетичним штабом, спрямованих на врегулювання проблемних питань енергетичної галузі та врівноваження попиту та пропозиції на організованих сегментах ринку.



 

Ми впевнені, що попереду ще багато роботи. У нас безліч планів та ідей для вдосконалення ринку. На нас чекає велика кількість подій у майбутньому. А зараз, на 366ий день енергореформи, ми продовжимо сумлінно працювати та робити свій внесок у забезпечення сталого енергопостачання всієї країни.

 

Бажаємо всім учасникам ринку врівноважених паритетних цін, стабільної роботи та невичерпної внутрішньої енергії для нових звершень!