Підтримка виробництва «зеленої» електроенергії – світовий досвід

26 ТРА 2020


Перехід на використання електроенергії з відновлювальних джерел (ВДЕ) є головним трендом державної енергетичної політики як у світі, так в Україні. Маючи плани в недалекому майбутньому стати членом Європейського Союзу (ЄС), Україна повинна підтримувати політику ЄС щодо розвитку ВДЕ. Згідно зі стратегією  ЄС до 2030 року Європа планує знизити шкідливі викиди в атмосферу на 40% від рівня 1990 року та виробляти майже третину електроенергії з відновлювальних джерел.


Аналіз світового досвіду показує, що найбільш швидкими темпами розвивають ВДЕ США, країни ЄС (Данія, Швеція, Австрія, Фінляндія, Німеччина, Португалія, Іспанія), Японія, Китай, Бразилія та Індія. Різні країни надають перевагу різним видам відновлювальної генерації, залежно від місцевих умов, а також зважаючи на державні механізми підтримки. Детальніше про механізми підтримки ми розповідали у першій частині серії.


Україна не стоїть осторонь світових тенденцій. Впродовж останніх років ми активно долучилися до переходу на чисту електроенергію. Це не тільки дає можливість зменшити шкідливі викиди в атмосферу, а й знижує залежність від імпорту енергоресурсів, зміцнює енергетичну безпеку, а також суттєво підвищує енергонезалежність. На сьогодні в Україні працюють сотні об’єктів потужністю понад 6 ГВт. На їх будівницвто  було залучено близько 5 млрд доларів інвестицій. Незважаючи на темпи розвитку частка генерації з ВДЕ у загальному енергобалансі країни наразі низька – близько 6% – порівняно з країнами Європи.

У всьому світі (і в Україні також) відновлювальна енергетика розвивається за державної підтримки. Галузь спирається на довгострокові стратегії розвитку, що включають в себе систему ефективних заходів і та зрозумілих механізмів стимулювання. 

Найбільш розповсюджений з таких механізмів підтримки – це встановлення спеціальних тарифів (FITFIP). Він передбачає стимулюючі тарифи на продаж енергії з ВДЕ, які діють у різних країнах Європи, Китаї, Індії, Таїланді тощо.  Як показала світова практика, це один з найдієвіших механізмів підтримки. 


Суть механізму підтримки за «зеленими» тарифами

Держава викуповує електроенергію з ВДЕ через свого представника (в Україні, наприклад, це державне підприємство «Гарантований покупець»). Купівля «чистої»електроенергії відбувається у пріоритетному порядку і у повному обсягу. Ціна купівлі електроенергії за спеціальними тарифами зазвичай значно вище ринкової ціни на електроенергію. Для компенсації різниці між цінами за  «зеленим» тарифом та ринковою вартістю товару завжди використовується чітко визначене та гарантоване фінансове джерело. 




Джерела для виплат держави за «зеленими» тарифами

Джерела коштів для оплати електроенергії за «зеленими» тарифами визначаються на законодавчому рівні. Наприклад, у Німеччині існує спеціальний розподільний платіж для громадян, який акумулюється на рахунках операторів мереж. У низці країн діє квотування і обіг «зелених» сертифікатів (детальніше про механізми підтримки у країнах Європи – тут). У міжнародній практиці для стимулювання «зелених» технологій використовують  також:

· фінансування, впровадження та подальшу експлуатація проектів з виробництва альтернативної енергетики державою — практикується в Бразилії, Китаї; 

· публічні конкурсні торги, або тендери, за яких проект фінансується державою, але впроваджується та в подальшому експлуатується переможцями відповідних тендерів —практикується в Єгипті, Марокко.

Незважаючи на різні підходи до державної підтримки галузі відновлювальної енергетики, спільним для всіх державних програм є їх реалізація через окремого суб’єкта. Цей виконавець гарантій держави покликаний забезпечити ефективність результату

Яким має бути виконавець гарантій держави з розвитку відновлювальної енергетики? 

Суб’єкт, який виконує державну програму з розвитку ВДЕ, має:

· діяти за встановленими «правилами гри» – зрозумілими, прозорими та чесними механізмами ринкових відносин;

· виключати конфлікт інтересів при здійснені своїх функцій;

· мати можливість своєчасного реагування шляхом регулювання і державного контролю. 

Саме з такою метою та на виконання зазначених вимог законодавством України передбачено створення окремого гравця на ринку електроенергії – Гарантованого покупця.

Більше про підприємство та систему підтримку ВДЕ в Україні – в наступних матеріалах циклу.



Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook