Костянтин Петриковець про ситуацію на ринку електроенергії



Директор державного підприємства «Гарантований покупець» Костянтин Петриковець на платформі GetMarket: про події на енергетичному ринку, його перспективи, та як Гарантований покупець працює у сьогоднішніх важких умовах.

 

Ситуація на енергетичному ринку доволі напружена. Дехто вважає, що ринок по суті на порозі колапсу. Як ви загалом оцінюєте ситуацію на ринку? Що становить найбільшу загрозу його функціонуванню зараз?

- Дійсно, українська енергетика сьогодні переживає кризу. Але криза наразі не тільки в Україні – пандемію коронавірусу назвали найбільшим шоком для світової енергетики за останні 70 років. Наш ринок світова криза накрила у перший рік після реформи, коли учасники ринку вже відчували негативний кумулятивний ефект низки факторів. На мою думку, найбільша загроза функціонуванню ринку зараз – бездіяльність. Ми потрапили у глобальну кризу взаємних боргів учасників ринку, які за відсутності змін та вжиття заходів будуть тільки збільшуватись.

- Чому ми опинилися у такій ситуації? «Зелені» — основна проблема, як дехто заявляє? Чи є інші системні фактори?

- Причиною кризи є низка факторів. Серед них і профіцит електроенергії в системі на фоні зменшення споживання, і накопичення на складах шахт і ТЕС надмірної кількості незатребуваного вугілля через неконкурентноздатність ТЕС на  ринку, і зростання генерації з ВДЕ в тому числі, до якого наша енергосистема виявилась не готова.

- Перший аукціон на потужності ВДЕ мав відбутися 1 квітня. Яка причина неготовності до його проведення?

- Якщо говорити про сам процес імплементації аукціонів, то він передбачав розробку і ухвалення ряду підзаконних актів. З них на сьогодні затверджено:

      Порядок проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки;

      Порядок відбору операторів електронних майданчиків для проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки;

      Форму типового договору між гарантованим покупцем та переможцем аукціону.

Крім того, визначено ДП «Прозорро.Продажі» адміністратором електронної торгової системи.

Головною ж причиною відтермінування аукціонів є невизначеність з боку уповноважених органів з розміром квот, які потрібно виставляти на аукціон. Обсяг укладених у 2019 році договорів pre-PPA на першому етапі роботи «зелених» аукціонів можуть значно знизити зацікавленість інвесторів до них і призвести до викривлення показників реального попиту. Відтак нестача конкуренції не сприятиме достатньому зниженню вартості чистої енергії відповідно до мети, яка закладалася.

Розв’язання цієї проблеми анонсовано Мінекоенерго як невідкладне. Тому, сподіваємось, що квоти для зелених аукціонів на 2020 рік все ж таки будуть встановлені.

Повний текст читайте на getmarket.com.ua



Приєднуйтесь до нас на Facebook, щоб дізнаватися про новини першими → http://bit.ly/GpOnFacebook