Виплати за «зеленим» тарифом у 2020 році: очікування Гарантованого покупця



З 1 липня – старту роботи нового ринку електроенергії в Україні – до кінця 2019 року Гарантований покупець придбав у виробників електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) 3,1 ГВт*год енергії. Загальна вартість товарної продукції «зеленої» генерації за шість місяців минулого року склала майже 15,8 млрд грн.


Скільки Гарантований покупець може заплатити за «зелену» електроенергію у 2020 році?


Факторами, що впливають на виплати, які здійснює Гарантований покупець на користь ВДЕ, є кількість виробників, які уклали договір купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом, та фактична виробітка їх генеруючих одиниць. Від цих показників напряму залежить частка відновлювальної енергії у балансі енергосистеми України. 


Так, за прогнозним балансом об’єднаної енергосистеми України на 2020 рік (затвердженим Міністерством енергетики та захисту довкілля 4 листопада 2019 року) «зеленої» енергії буде вироблено близько 9 млрд кВт*год. Всю цю електроенергію придбає у виробників Гарантований покупець для подальшого продажу на ринку. За приблизними розрахунками, з урахуванням оперативних фактичних даних за січень та лютий, за таку кількість електроенергії з ВДЕ Гарантований покупець повинен буде заплатити близько 46 млрд грн.


При цьому, враховуючи обсяг договорів, які Гарантований покупець уклав із кандидатами у виробники за «зеленим» тарифом, та оперативну інформацію, у поточному році може відбутися стрімке зростання обсягів виробництва електроенергії з ВДЕ. За експертними оцінками, генерація «зеленої» електроенергії може перевищити 12 млрд кВт*год. Сума виплат за «зеленим» тарифом у такому випадку сягатиме близько 58 млрд грн.


Яким може бути дефіцит коштів для виплат за «зеленим» тарифом?


За рішенням Уряду на Гарантованого покупця покладено спеціальні обов’язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. Підприємство як виконавець гарантій держави щодо купівлі електроенергії за «зеленим» тарифом, має визначені джерела доходів та витрат. 


Зокрема, на виплати за «зеленим» тарифом Гарантований покупець спрямовує дохід від продажу електроенергії з ВДЕ на ринку, а також різницю між доходами та витратами, отриману в результаті виконання інших спецобов’язків (забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів). Для покриття різниці між вартістю електроенергії за «зеленим» тарифом та доходами Гарантований покупець надає послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел оператору системи передачі (ОСП) — ПрАТ «НЕК «Укренерго». 


Таким чином, Гарантований покупець має чітко визначене на законодавчому рівні джерело для виплат. Як виконавець гарантій держави, підприємство виконує покладені на нього функції та надає зазначену послугу. Несплата наданої послуги свідчить не про дефіцит Гарантованого покупця, а про недотримання вимог законодавства в частині розрахунків іншими виконавцями спецобов‘язків. 


Попередній розрахунок розміру послуги


Фахівці Гарантованого покупця провели розрахунки, які дають розуміння щодо розмірів послуг, які буде надавати Гарантований покупець.


Так, якщо вартість електроенергії за «зеленим» тарифом буде на рівні 46 млрд грн, від її продажу на ринку Гарантований покупець може отримати близько 19 млрд грн. За умови нормалізації ситуації на ринку та перевищення доходів над витратами (отриманими в після виконання інших спецобов’язків) підприємство могло б додатково спрямувати на виплати ВДЕ близько 3 млрд грн. За таким сценарієм, загальний розмір послуг з забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел становитиме:


46 млрд грн - 19 млрд грн - 3 млрд ≈ 24 млрд грн


Якщо ж вартість електроенергії за «зеленим» тарифом досягне 58 млрд грн, від її реалізації можна буде теоретично отримати 24 млрд грн. Загальний розмір послуг з забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел за другим сценарієм:


58 млрд - 24 млрд - 3 млрд ≈ 31 млрд


Наголошуємо, що згідно із Законом «Про ринок електричної енергії», для покриття економічно обґрунтованих витрат на виконання спецобов’язків із купівлі електроенергії за «зеленим» тарифом та за аукціонною ціною, Гарантований покупець надає оператору системи передачі послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел. ОСП, у свою чергу, має сплатити послугу згідно з Порядком купівлі електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергіїТаким чином, нестача коштів для сплати послуги є дефіцитом оператора системи передачі, що у свою чергу унеможливлює повні та своєчасні розрахунки Гарантованого покупця за електроенергію за «зеленим» тарифом.


На кінець лютого 2020 року заборгованість Укренерго перед Гарантованим покупцем складає 2,5 млрд грн: 0,6 млрд грн за січень та 1,9 млрд грн за 20 днів лютого.