Щодо оплати електроенергії станціям ВДЕ на тимчасово окупованих територіях

07 СЕР 2023


У соціальних мережах була розповсюджена інформація щодо проведення оплати з боку ДП «Гарантований покупець» за електричну енергію станціям ВДЕ, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях ніби-то, цитуємо «на підставі даних, що надаються самими станціями».

Дана інформація не зовсім відповідає дійсності. Порядок купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел, регламентується Постановою НКРЕКП №641 від 26.04.2019 року (далі - Постанова).

Відповідно до вимог п.10.1 Постанови НЕК УКРЕНЕРГО (як адміністратор комерційного обліку, АКО) до 15 і до 25 числа розрахункового місяця надає гарантованому покупцю оперативні дані щодо обсягу товарної продукції, підписані КЕП уповноваженої особи НЕК УКРЕНЕРГО по обсягам відпуску електричної енергії генеруючими одиницями продавців ВДЕ для проведення розрахунків з боку гарантованого покупця за перші 10 та 20 днів відповідно.

НЕК УКРЕНЕРГО, як адміністратор комерційного обліку, своєю чергою, отримує дані комерційного обліку від ППКО (обленерго або приватні компанії, що надають послуги з комерційного обліку).

Таким чином, гарантований покупець зобов’язаний проводити розрахунки з суб’єктами ВДЕ лише на підставі сертифікованих даних наданих НЕК УКРЕНЕРГО.

З приводу розрахунків з суб’єктами ВДЕ, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях:

1. Ще на початку 2023 року ДП «Гарантований покупець» звернулось з листом 15/39 від 05.01.2023 року до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (далі МінТОТ) з запитом щодо можливості проведення торгівлі та розрахунків з суб’єктами ВДЕ на тимчасово окупованих територіях.

У відповідь на запит Підприємство отримало роз’яснення за підписом заступника міністра МінТОТ відповідно до якого для застосування обмежень по веденню господарської діяльності на тимчасово окупованих територіях, що передбачені Постановою КМУ №1364 від 06.12.2022 року, «необхідно окреме рішення Кабінету міністрів України. Таке рішення наразі не приймалось».

2. Враховуючи важливість проблеми протягом червня-липня 2023 року (у тому числі і за ініціативою ДП «Гарантований покупець») було проведено кілька нарад у Міністерстві енергетики України та НКРЕКП з приводу розрахунків з суб’єктами ВДЕ, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях. За результатами наради в НКРЕКП за протокольним рішенням від 03.07.2023 року НЕК Укренерго починаючи з липня 2023 року сертифікує та передає ДП «Гарантований покупець» для проведення розрахунків дані за умови наявності перевіреної інформації, яка підтверджує роботу відповідних електроустановок у синхронному з ОЕС України режимі.

3. Для електроустановок, які не працюють синхронно з ОЕС України, НЕК УКРЕНЕРГО має забезпечити збереження відповідних даних комерційного обліку в Датахаб для можливості здійснення подальших розрахунків після деокупації відповідних територій та отримання перевірених даних щодо роботи цих електроустановок.

Дякуємо народним депутатам з профільного комітету за те, що вони звернули увагу на вказане питання. Сподіваємось на вирішення цієї проблеми на державному рівні з прийняттям та імплементацією відповідних рішень.