ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА ГЕННАДІЙ ІВАНОВ РОЗПОВІВ ПРО НОВОВВЕДЕННЯ У ТОРГІВЕЛЬНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖПІДПРИЄМСТВА



У бліц-інтерв'ю Енергореформі заступник директора ДП "Гарантований покупець" Геннадій Іванов розповів про тенденції торгівлі електричної енергії, а також можливий рівень підвищення розрахунків з виробниками за "зеленим" тарифом. 

- У чому станом на сьогодні полягають позитивні сигнали для торгівлі електричною енергією на ринку?

З точки зору реалізації електроенергії ситуація, порівняно з березнем, зараз покращилася. У травні ми продали приблизно 60% за двосторонніми договорами, до 20% на ринку "на добу наперед" і внутрішньодобовому ринку, інше пішло в небаланси, а це значно менше, ніж на початку війни.
Прогнози стабілізувалися. У березні нам доводилося працювати майже всліпу, дані обліку отримували через три доби після постачання і то не всі. Ми навіть не могли ретроспективно оцінити ситуацію. Наразі вона краще прогнозується.

І ось яку цікаву тенденцію ми помічаємо. Наприклад, за результатами  проведених аукціонів у квітні цього року ми уклади договори з 37 контрагентами, у квітні минулого – з 27У травні ще більша різниця – 39 проти 15.
Тобто обсяги купівлі різко зменшилися, але кількість покупців суттєво зросла. Великі гравці побоювалися великими обсягами купувати е/е, а менші переформатувалися в рамках поточної ситуації і закуповували для споживачів невеличкими обсягами, обережно.

Велика кількість маленькими обсягами – це гарна історія. Ми задовольняємо своєю пропозицією більшу кількість учасників. Так що дуже сподіваюся, що і в червні ми проведемо не менше 9 аукціонів максимально ефективно. У квітні і травні їх також було по девять.

- Чим цікаві, на вашу думку, аукціони маленьким гравцям?

Зараз більше тематичних аукціонів, де виставляється 1 МВт і він маркується видом енергії. Тільки сонце або вітер чи інший вид.
Для маленьких гравців є чудова нагода купити 1 МВт, це неможливо зробити в інших учасників.
Тематичні аукціони стають дуже популярними.
Фактично всі проведені за останні два місяці такі аукціони були зі 100% продажу. При цьому ми даємо довідку, яка це саме енергія.

- За яких умов можуть повернутися великі покупці?

Важко планувати стратегію великих гравців. Це дуже комплексний підхід. Ми аналізуємо ретроспективно, що на ринку відбувається, і намагаємося перекласти це на майбутні періоди.
Наразі ми бачимо, що ринок більш схильний до того, що збільшується кількість гравців і зменшуються куплені ними обсяги. Вони скуповують різні продукти у різних компаній, планують свої портфелі, і таким чином уточнюють свій графік продажу за їхніми контрактами.

- Але до декадних аукціонів ви ще не плануєте повертатися?

У лютому провели багато декадних, але вони не принесли бажаного результату. Втім, думаю, ми до них повернемося. Теоретично в умовах ринку влітку це має зіграти певну роль.

- Що з довгостроковими аукціонами – на період більше місяця?

Неможливо зараз проводити їх, скажімо, на серпень чи на три місяці вперед. Прогнозування було непростою задачею у мирний час, а зараз ускладнилося в рази.
Ми працюємо над тим, щоб максимально задовольнити потреби ринку і отримати максимальний економічний ефект за рахунок реалізації електроенергії, і довгострокові продукти поки що не відповідають цим потребам.

Повну версію інтервю читайте на сайті Енергореформи