«Гарантований покупець» погасив на 100% заборгованість перед виробниками за «зеленим» тарифом за 10 місяців 2021 року

26 ВЕР 2022


Це підтвердив заступник директора з торговельних операцій ДП «Гарантований покупець» Геннадій Іванов у своїй промові під час онлайн конференції Energy Club на тему «Майбутнє «зеленої» енергетики».

«Всі знають, що на початку війни рівень виплат ВДЕ генерації знизився, це нас дуже турбувало, адже ми завжди виступаємо на боці «зеленої» генерації. Від початку вторгнення рф в Україну, щодня українська енергетика перебуває під загрозою нових ударів та втрат, як фізично, так і економічно. Очевидно, що на період дії воєнного стану в Україні, держава вдається до специфічних заходів та обмежень у різних сферах, з основною метою та непростим завданням – докласти максимальних зусиль, спрямованих на стабілізацію економіки, щоб не допустити тотального знищення країни» сказав Геннадій. 

Він підкреслив, що держпідприємство має позитивну динаміку розрахунків, факти говорять самі за себе: «з кожним місяцем від початку війни ми підвищували відсоток виплат «зеленій» генерації. У березні це було 20,1 %, за серпень маємо в 2 рази більше – 46,40 %.

Також, ДП «Гарантований покупець» нарешті почало закривати борги 2021 року. «Це був довгий та складний шлях, ми шукали компроміси, які б дозволили розблокували підписання актів з НЕК «Укренерго» і почати нарешті виплачувати борги «зеленій» генерації. Одним із поштовхів в цьому напрямку стало впровадження додаткового джерела, що зменшило дефіцит тарифу НЕК «Укренерго» – повідомив Андрій Пилипенко, в.о. директора ДП «Гарантований покупець».

Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський 18 серпня підписав закон «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», який передбачає тимчасовий механізм розподілу доходу НЕК «Укренерго» від продажу пропускної спроможності міждержавного перетину.

Вказаний механізм передбачає спрямування:

доходів, отриманих до 31 липня 2022-го:

- 10% - на розвиток можливостей міждержавного перетину;

- 45% - на погашення заборгованості на балансуючому ринку;

- 45% - на виплати Гарантованому покупцю.

доходів, отриманих з 1 серпня 2022-го до 1 січня 2023-го:

- 50% - на погашення заборгованості на балансуючому ринку;

- 50% - на виплати Гарантованому покупцю.

При цьому закон вказує, що Гарантований покупець спрямовує отримані кошти на погашення своєї заборгованості пропорційно перед виробниками електричної енергії з ВДЕ та ДП «НАЕК «Енергоатом».

З однієї сторони, цілком логічна та зрозуміла норма, з іншої – відсутність деталізації як саме визначати пропорційність породжує різночитання.

«НЕК «Укренерго» заборгувало нам за 14 періодів: за 7 місяців 2021 року та за 7 місяців 2022 року, і ми достеменно не розуміли на закриття боргів яких саме періодів будуть спрямовані доходи від продажу перетину»,   заявив пан Пилипенко.

З метою випрацювання єдиного підходу щодо розподілу Гарантованим покупцем коштів від перетину, Міністерство енергетики України провело ряд зустрічей та нарад з учасниками ринку, де розглянуло різні пропозиції та варіанти. Зокрема, на останній нараді, що відбулась за участі НКРЕКП, НЕК «Укренерго», Гарантованого покупця, ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго», учасниками було запропоновано оптимальний варіант, який у підсумку дозволяв спрямувати всю суму коштів, отриману НЕК «Укренерго» від продажу перетину та призначену для виплати виробникам з ВДЕ, саме виробникам за «зеленим» тарифом.

Результат такої наради було втілено в наказі Міненерго від 14 вересня 2022 року № 312. Цей наказ передбачає, що НЕК «Укренерго» за рахунок доходів, отриманих від продажу пропускної спроможності міждержавного перетину, здійснює послідовне погашення боргів перед Гарантованим покупцем, починаючи з найдавніших, а Гарантований покупець за рахунок таких коштів здійснює пропорційне та послідовне погашення заборгованості перед виробниками з ВДЕ та ДП «НАЕК «Енергоатом», визначаючи пропорційність станом на кінець періоду, за який НЕК «Укренерго» сплатило кошти. При цьому для коштів, які Гарантований покупець буде спрямовувати ДП «НАЕК «Енергоатом», передбачався спеціальний алгоритм перерахувань.

«За результатами двох місяців експорту (липня та серпня 2022 року) НЕК «Укренерго» отримало 3 млрд. грн надходжень від продажу перетину, які повинні бути спрямовані на погашення заборгованості перед Гарантованим покупцем.

В результаті виконання наказу Міненерго, який, до речі, узгодили учасники ринку, ми здійснювали розподіл пропорційно на кінець періоду, за який НЕК «Укренерго» здійснювало погашення заборгованості, тобто на кінець лютого 2022 року. Відповідно пропорція склалася 18 на 82 на користь Енергоатома.

Здається, ніби виробники з ВДЕ постраждали. Проте, це не так. Кошти, які отримав ДП НАЕК «Енергоатом», були перераховані нам повністю наступного дня у якості оплати послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів. Ми спрямували ці кошти постачальникам універсальних послуг, а ті в свою чергу напряму або через операторів систем розподілу погасили заборгованість перед НЕК «Укренерго» за передачу електричної енергії. Таким чином, 82 % сплачених НЕК «Укренерго» коштів повернулися до неї самої і були повторно сплачені нам, але вже за наступні періоди.

У підсумку, визначений наказом №312 алгоритм розрахунків дозволив закрити НЕК «Укренерго» заборгованість перед нами не на 3, а на 5,5 млрд. грн., ми майже повністю погасили свою заборгованість перед Енергоатомом, Енергоатом зменшив на 2,5 млрд. грн. свою заборгованість перед нами, ПУПи позбулися заборгованості за передачу, а виробники з ВДЕ отримали 3 млрд. грн. доходів від продажу перетину. Так, це зайняло певний час, а точніше – тиждень, проте, я вважаю, результат того вартий: ринок позбувся частини боргів, а виробники з ВДЕ отримали більше коштів, ніж розраховували», прокоментував розрахунки керівник Гарантованого покупця.

Детальний опис алгоритму обігу коштів згідно з наказом Міністерства енергетики України № 312 від 14 вересня 2022 року можна побачити на інфографіці.

Після виконання вказаних транзакцій рівень розрахунків з виробниками з ВДЕ можна побачити на інфографіці.