10 ГОЛОВНИХ СВІТОВИХ ТРЕНДІВ ІНВЕСТУВАННЯ У ВДЕ У 2022 РОЦІ



Міжнародне енергетичне агентство, асоційованим членом якого стала Україна нещодавно, оприлюднило звіт IEA World Energy Investment 2022Світові енергетичні інвестиції 2022 року. У цьому звіті загалом зазначено, що інвестиції в енергетичний перехід залишаються відносно стабільними та відповідають поставленим цілям.

Є, звісно, й труднощі. Високі ціни на паливо, інфляційний тиск та вузькі місця в ланцюжках поставок, нагальна потреба прискорити перехід енергетичного сектору до нульового показника викидів, а також російське вторгнення в Україну створюють потужний тиск на енергетику.

Ось 10 ключових висновків звіту, які резюмував журнал Energy.

Інвестиції в енергетику зростуть на 8% у 2022 році

У 2022 році світові інвестиції в енергетику зростуть на 8% і досягнуть 2,4 трильйона доларів США, що значно перевищує рівень інвестицій до пандемії 2019 року.

Глобальні витрати на чисту енергію нарешті зростуть

Інвестиції в чисту енергетику  починають зростати ще більше. Очікується, що у 2022 році вони перевищать 1,4 трильйона доларів США.

З 2020 року показник зріс до 12%, що значно менше, ніж потрібно для досягнення міжнародних кліматичних цілей, але, тим не менш, це важливий крок у правильному напрямку. Найвищий рівень інвестицій у чисту енергію у 2021 році був у Китаї (380 мільярдів доларів), Європейському Союзі (260 мільярдів доларів) та Сполучених Штатах (215 мільярдів доларів).

Регіональні відмінності виявляють нові енергетичні розриви

Хоча глобальні інвестиції в чисту енергетику зараз значно перевищують рівень, який був на момент підписання Паризької угоди, зростання інвестицій все таки зосереджено в країнах з розвинутими економіками та Китаї.

Але в цілому відносна слабкість інвестицій у чисту енергетику в більшості країн, що розвиваються, є однією з найбільш тривожних тенденцій, виявлених аналізом МЕА.

Інвестиційна спрямованість на найближчі проекти

У ситуації, коли ціни на сировинні товари високі, а запаси обмежені, інвестиції зосереджуються безпосередньо на проектах, які можуть забезпечити нові обсяги дуже швидко.

До цієї категорії належать скорочення викидів метану та спалювання. Збільшення видобутку сланцевої нафти та газу в США – ще одна перспективна сфера для розвитку, однак інвестиції в цю сферу зростають відносно повільно через жорсткі ланцюжки поставок.

Зростання цін на важливі корисні копалини впливає на технології чистої енергії

Різке зростання цін на корисні копалини стало головним фактором, що тимчасово призупинило тенденцію зниження витрат на деякі чисті енергетичні технології.

Частка вартості катодного матеріалу (включаючи літій, нікель, кобальт і марганець) у вартості батареї електромобілів зросла з 5% у середині 2010-х років до більш ніж 20% сьогодні, у той час, коли близько 300 нових гігафабрик знаходяться на стадії будівництва.

Стійке фінансування, зосереджене в розвинутих економіках

Фінансові умови для підприємств чистої енергетики були нестабільними в останні роки, але багато зареєстрованих на біржі компаній, пов’язаних з енергетикою, розпочали 2022 рік із відносно сильними балансами. Показники ліквідності, прибутковості та оцінки ринку акцій покращилися або залишилися стабільними порівняно з періодом до початку пандемії.

Цей позитивний сигнал для інвестицій в енергетику стосується не всіх,  гострі фінансові труднощі все ще спостерігалися серед багатьох (часто державних) енергетичних компаній у країнах із економікою, що проходить переходний етап та розвивається.

Інвестиції в чисту енергію зростають, але недостатньо швидко

Інвестиції, спрямовані на залучення більш чистої та доступної енергії в систему, зростають, але ще не настільки швидко, щоб прокласти шлях до виходу із сьогоднішньої кризи, або знизити чисті викиди до нуля до середини століття. Зниження викидів – важкий та важливий виклик, який світ потребує подолати, якщо ми хочемо мати шанси обмежити глобальне потепління до 1,5°C.

Без значного зростання витрат на ефективність, електрифікацію та постачання з низьким вмістом вуглецю зростаючий глобальний попит на енергетичні послуги просто не буде задоволений належним чином.

Відновлювані джерела енергії в водійському сидінні з електроприводом

У 2022 році відновлювані джерела енергії залишаться категорією номер один для інвестицій у енергетичний сектор після рекордного 2021 року, коли вперше в історії було витрачено понад 40 мільярдів доларів.

У 2021 році було затверджено близько 30 ГВт нових вугільних електростанцій

Незважаючи на те, що Китай пообіцяв припинити будівництво вугільних електростанцій за кордоном, на внутрішній ринок все ще надходять значні нові потужності: у 2020 і 2021 роках схвалено для розробки понад 20 ГВт, а в першому півріччі 2022 року — понад 15 ГВт.

Інвестиції в постачання нафти, газу, вугілля та низьковуглецевого палива є єдиною сферою, яка в сукупності залишається нижчою за рівень до пандемії 2019 року.

І це, незважаючи на захмарні ціни на паливо, які створюють безпрецедентний прибуток для постачальників: чистий прибуток світових виробників нафти та газу подвоїться у 2022 році до рекордних 4 трильйонів доларів.

2022 - рік зростання інвестицій у накопичення енергії в акумуляторах

Інвестиції в накопичення енергії в акумуляторах зараз переживають найбільший імпульс в енергетичному секторі, причому очікується, що капітальні витрати зростуть майже втричі всього за два роки.

Набір проектів величезний: Китай має на меті побудувати близько 30 ГВт потужностей накопичувачів енергії, не пов’язаної з гідроелектростанціями, до 2025 року, а Сполучені Штати мають понад 20 ГВт проектів мережевого масштабу, які плануються або будуються.

Однак серед енергетичних активів батареї є одними з найбільш чутливих до важливих ланцюгів постачання корисних копалин.

Залежно від хімічного складу є потреба у літії, кобальті, нікелі, графіті, міді і марганці, поставки яких перебувають під великим тиском і в основному контролюються китайцями. Вузькі місця в ланцюзі поставок і стрибки цін, що впливають на ці мінерали, можуть вплинути на розробку цього енергетичного активу.