ЕКСПОРТЕРАМ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ!

20 ЛИП 2022


Шановні експортери електричної енергії!

Нещодавно набрало чинності нове експортне ПСО, згідно з яким ДП «Гарантований покупець» надає експортерам електричної енергії послугу із забезпечення безпеки постачання електричної енергії – Постанова Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 775 якою затверджено Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії, що здійснюють операції з експорту електричної енергії, для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії протягом дії воєнного стану (далі – Положення).

Згідно з вимогами Положення між Гарантованим покупцем та експортерами електричної енергії було укладено договори про надання послуг із забезпечення безпеки постачання електричної енергії експортерам електричної енергії з урахуванням примірної форми договору (додаток до Положення).

Для вашого комфорту та у разі виникнення запитань хочемо заздалегідь надати важливі роз’яснення щодо деяких пунктів договору та Положення.

Щодо фактичної вартості послуг

Відповідно до п. 6 договору фактична вартість послуг у розрахунковому періоді розраховується постачальником як сума всіх щодобових вартостей послуг, що надані замовником згідно з п. 5 цього договору за розрахунковий період.

У разі, якщо за розрахунком вартість послуг за добу (місяць) становить від’ємне значення, вартість послуг приймається рівною нулю.

Таким чином, згідно з даним положенням, вартість послуг за добу, виходячи з погодинних показників, може становити або нуль (у разі, якщо підсумкова вартість послуг за добу становить від’ємне значення), або позитивне значення  (сума більше 0).

З урахуванням щодобових показників вартості послуг (0 або позитивне значення) формується підсумкова вартість послуг за місяць, що відображається в акті приймання-передачі послуг (додаток 2 до договору).

Щодо фінансових операцій

Згідно з п. 7 договору, оплата постачальнику фактичної вартості послуг за день здійснення операцій з експорту електричної енергії здійснюється через 2 дні (D+2).

При цьому, відповідно до пп. 4) п. 9 Положення Гарантований покупець отримує кошти на свій поточний рахунок від експортерів електричної енергії відповідно до умов договорів про забезпечення безпеки. Після чого держпідприємство зобов’язане спрямовувати ці кошти в день надходження на оплату послуг постачальників універсальних послуг на виконання вимог  Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 483.

Слід зазначити, що ані нормами Положення, ані договору не передбачено коригування наданих даних щодо вартості послуг за добу після їх оплати.

В свою чергу, норми чинного законодавства не передбачають можливості повернення коштів постачальниками універсальних послуг, які ПУПам сплатив «Гарантований покупець» в межах виконання ПСО на ринку електричної енергії.

Крім того, зазначене вище нормативне регулювання повністю виключає можливість визначення від’ємної вартості послуги, що передбачало б сплату коштів гарантованим покупцем за договором експортеру електричної енергії.

Так, відповідно до Положення та договору, послуги із забезпечення безпеки постачання електричної енергії надаються саме гарантованим покупцем експортеру, який у свою чергу повинен отримати надані послуги та сплатити кошти за вказані послуги (п. 5 та пп.3 п. 7 Положення, п. 1 договору). Експортер електричної енергії не надає гарантованому покупцю жодних послуг за договором, відтак не має права на отримання будь-яких коштів від гарантованого покупця.

Таким чином, виходячи з наведеного регулювання, добова вартість послуг із забезпечення безпеки постачання електричної енергії може становити нуль (у разі, якщо підсумкова вартість послуг за добу становить від’ємне значення) або позитивне значення  (сума більше 0).

«Гарантований покупець» детально проаналізував Положення та дійшов висновку, що деякі експортери можуть зіткнутися з певними питаннями та проблемами при виконанні даного Положення. І ми з розумінням ставимося до цього і хочемо підкреслити, що готові долучитися до обговорення питань щодо ініціювання внесення змін до Положення з направленням відповідних пропозицій Кабінету Міністрів України. Наша мета – забезпечити ефективне функціонування механізму спеціальних обов’язків на ринку електричної енергії.